Jens Spahn Nemački minister zdravstva, potvrđuje novu ulogu Nemačke kao globalnog zdravstvenog lidera.
Imenovan ministrom zdravstva 2018. godine, delom i kao pokušaj Angele Merkel da udovolji unutrašnjim suparncima, Spahn nije krio da mu ne odgovara centristička politika nemačke kancelarke. Njegovo prijateljstvo s Richardom Grenellom, tada ambasadorom američkog predsednika Donalda Trumpa u Nemačkoj, dovoljno je govorilo.
Spahn (40) izgradio je reputaciju mladog homoseksualnog konzervativca koji je zauzeo čvrstu poziciju u pogledu migracija.
Ali otkako se pojavila pandemija Spahn je prestao praviti sukobe sa svojom šeficom i umesto toga posvetio je svoje napore pokazujući da može preuzeti odgovornost za širenje virusa .
Nemačka ima jednu od najnižih stopa smrtnosti na kontinentu. Jednako tako Nemačka brzo postaje epicentar protesta podstaknutih donesenim merama i skepticima vakcina.
Za vreme Berlinovog vođenja Veća EU ove jeseni, Spahn je bio pokretačka snaga u nastojanju da se Briselu da veća moć kada je u pitanju javno zdravlje . Takođe ostvaruje dugogodišnje nemačke ambicije da postane lider u globalnom zdravstvu. Kada su SAD povukle sredstva Svetske zdravstvene organizacije, Nemačka je ponirala, a Spahn je iskoristio polugu da potakne šefa SZO da ubrza politički sumnjiv pregled globalnog odgovora na koronavirus.Spahn je podržao Armina Lascheta, premijera Severne Rajne-Vestfalije, u trci za vođu Hrišćansko-demokratske unije i, kao dodatak, za zamenu Merkel; oni se marketingiraju kao dvojac za kontrolu korone. Ipak Spahn je ispred svih, osim jednog od kandidata CDU-a (samo konzervativni kandidat Friedrich Merz ima bolji učinak). Sve dok traje pandemija, Spahn će imati veliku podršku u stranci, bez obzira na to ko je glavni.